Виготовлення дроту

Виробництво металевого дроту

В даний час виробництво дроту здійснюється за технологією волочіння – протягування металевої заготовки крізь інструмент, що має отвір певної форми. Ще одна технологія виробництва металевого дроту – безперервне лиття та прокат. У ранні періоди для дроту використовувалися різні методи – сплющивание, кування, розкочування та інші, але у час вони використовуються.

На сьогоднішній день найбільш технологічним способом виготовлення металевого дроту є процес волочіння – на спеціальному устаткуванні металеву заготовку протягують або проштовхують через один або ряд інструментів, що мають отвір спеціального профілю – філер. У міру протягування заготовка дроту зменшується в діаметрі і подовжується, для значного зменшення діаметра заготовки використовується протягування дроту через цілий ряд діаметрів, що зменшується. Залежно від використання в процесі протягування дроту змащувальних рідин розрізняють сухе волочіння, при якому рідини не використовуються, і мокре волочіння, при якому дріт простягається із застосуванням мастила. Після протягування дріт може піддаватися термічній обробці для збільшення її міцності або надання певних фізичних властивостей.

З чого виробляється дріт?

Дріт виготовляється з різних металів – сталі, алюмінію, міді, а також безлічі інших металів та сплавів. З міді та алюмінію виготовляється дріт, що відрізняється високими електропровідними властивостями, алюмінієвий і мідний дріт застосовується для виготовлення проводів, кабелів та струмопровідних деталей різного електричне обладнання. При цьому варто пам'ятати, що, хоча мідь має вищу електропровідність, але завдяки низькій ціні алюмінієвий дріт набув більшого поширення як матеріал для кабелів та проводів.

Але основна маса дроту виготовляється із сталі та сплавів на її основі з добавкою різної кількості легуючих елементів. Сталевий дріт найбільш поширений і використовується у всіх галузях – у промисловості, у будівництві та багатьох інших. Дріт, що має високу термостійкість, виробляється з вольфраму або сплавів з добавкою молібдену – вольфрамовий дріт витримує нагрівання більш ніж до 2000°С без зниження своєї міцності. На відміну від проводів та кабелів, яким необхідна висока електропровідність, нагрівальні елементи вимагають зворотного – високого електричного опору, такими властивостями володіє ніхромовий дріт та фехралевий дріт, що виготовляються із сплавів із високим вмістом нікелю, хрому, заліза та алюмінію.

Покриття дроту та його поверхня

Дріт випускається як без покриття, так і з покриттям різними матеріалами, при цьому покриття дроту може бути різним цілям. Так, сталевий дріт покривається фосфатами або цинком для захисту від корозії, причому існують різні способи покриття дроту цинком, мідний дріт покривається лаком для надання її поверхні діелектричних властивостей, а зварювальний дріт проводиться з покриттям шаром міді для покращення її електричних властивостей та рівномірності процесу зварювання з її використанням. Поверхня дроту, що випускається, може бути чорною (необробленою), світлою, шліфованою або навіть полірованою, залежно від того, для чого такий дріт буде використовуватися.